Film Eleştirmeni Tahir Dinç

Film Eleştirmeni Tahir Dinç

Bir çok alanda varlık çalışmasına yoğun olarak devam eden Tahir Dinç, en büyük hobisi olan film konusunu beslemeyi geçen zaman sürecinde unutmadı. 5.000‘e yakın filmi izleyen Dinç 3 yıldırda eleştirmenlik yapmaktadır. Bir çok ajansta çalışıp deneyim kazanmış ve Hollywood‘u da yakından takip etmektedir. Sektörün farklı kademelerinden de bir çok kişiyle direk irtibat içerisindedir ve fikir alışverişinde bulunurlar. Film konusunda dergi, gazete ve web sayfalarında devamlı makaleleri yayınlanmaktadır.

Asıl uzmanlık alanı olan “Turizm Yazarlığı” ile turizm sektörü hakkında 500‘e yakın makale yazmış ve bunları on milyonlarca kişiye ulaştırmıştır.  Turizm ile ilgili çalışmalarına günümüz 2010 senesinde hala devam etmektedir. Bir çok projesi ile de Türk turizmine katkı sağlamak için uğraş vermektedir.

İnternet ortamında da belli miktarda tecrübe kazanan Dinç,  10 yıldır İnterneti gelişiminide takip etmektedir. Dünya’nın en saygın birliklerinden ODP (Google Directory) editörlüğüde yapıp İnternet’in gelişmesi için emek sarfediyor. Bir çok önemli web çalışmasında imzası bulunan Dinç, aylık bazda çalışmalarını 1 milyon takipçiye ulaştırıyor.

Öğretmenlik konusunda da varlık çalışmasına yoğun olarak devam ediyor. Mesleklerinden birisinide sınıf öğretmenliği olarak belirleyip bu konuda da çalışmalar yapıyor. Aynı zamanda “Sınıf Yönetimi” güncel “Ders Müfredetatı” konularında da bazı çalışmalar içerisinde.

2 yıldan fazladır üzerinde çalıştığı 2 film senaryosuda bulunmaktadır. Bu film senaryolarından bir tanesinin ismini “Onayla” olarak seçen Dinç, konunun iskelet kısmını da geçen zaman zarfında oluşturdu. Yazma konusunda da  en yakın zamanda “Film Senaryo” kurslarından birisine giderek çalışmalarını senaryo haline getirmeyi düşünüyor.

Yazma konusunda kendisini geliştirmeyi hayatında en önemli hedeflerinden yapan film eleştirmeni Tahir Dinç‘in birde öykü, öykü içi şiir ve yorumlama bazlı kitap çalışmasıda bulunmaktadır. Bu çalışmada farklı 3 alanın kitap içerisinde birleştirmiş ve kendi tarzınıda kurmuş olacak. Aynı zamanda kendi şiir grubu ilede bir şiire onlarca insanın yardımıyla şekil vermeye çalışıyor. Bunun nedenini ise bir şiire gizli onlarca aşk olarak nitelendiriyor. Bu alanda da ilk ve özgün bir çalışma olan şiir çalışması bir çok grup tarafından da merakla bekleniyor.

Tahir Dinç melez meslekleri her zaman sever bir tarzda olmuştur. Günümüz teknoloji çağında bir tek mesleğin yetersiz olacağını düşünüp bir kaç farklı meslek grubunun birleştirenlerin her zaman kazanacağını savunmuştur. Bu alanda da kendisi bir çok farklı mesleği birleştirip kendi tarzınıda kurmuştur.

Reklam konusunda da önemli çalışmalarda imzası bulunmaktadır. İstanbul’da bulunduğu sürelerde kendi reklam ajanslarında reklam danışmanlığını 3 yıl boyunca yapan Dinç, önemli tecrübelerde edinmiştir. Aynı zaman diliminde 20 büyük firmanın “Proje Geliştirme” çalışmalarınıda yönetmiştir.

2007 yıllarında gazeteciliğe merak sarıp üzerinde bazı çalışmalar da yapmıştır. Fakat o dönemlerde çok uzun süreçlerde çalışma yapamayan Tahir Dinç günümüzde tekrar gazetecilik çalışmalarına başlamıştır. Zamanı müsade ettikçe almış olduğu notlar hakkında makaleler yazıyor ve bu yazılar gazetelerde yayınlanmaktadır.