Hababam sınıfından bu yana süre gelen ve okul ile ilgili yapılan filmler aynı temele sahipler. Bu temel öylesine hatalı ki temel ilkeleriyle ülke geleceğine etki eden bir yapıya sahip. Dün Okul Filmini izlemeye karar verdim ve izlemeye başladım. Okul filmi oldukça eski bir film 2004 yapımı ve sadece 15 dakikalık bir kısmını izledim. Fakat; “Hababam Filmi” ile aynı temele sahip olduğunu görünce kapatma gereksinimi içerisine girdim.

Film sektörünün ülkeye gelecek katkısı temelinde fayda sağlaması için çalışan “Kültür ve Turizm Bakanlığı” karşısına gelen yapımlar konusunda akıl veren bir yapıya sahip. . Okul filmleri konusunda da muhtemelen aynı mantığı gördüğümü düşünüyorum. Sektöre proje üretmeli gerekirse bu projeleri finans etmeli ve istenilen üreten bir toplum için sanatın ve film sektörünün büyülü gücünü kullanmalıdır. (Bakanlığın kısmi olarak katkıları olduğunu da belirtmek gerekir.)

Burada ilgili değişimlere de kademe kademe belirteceğim. Bunları sadece film ve cast ajansları içerisinde bulunan biri olarak değil, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği mezunu olarak yazıyorum.

Hababam Sınıfının Ülkemize Olumsuz Katkıları

Hababam sınıfı komik olmasının yanısıra trajik bir yanı vardır. Hababam sınıfı ile yetişen önemli bir gençlik tembellik yapmayı ve sınıfta dersi kaynatmayı doğru, olması gereken bir üslupta öğrendik. Eğer yeterince Hababam sınıfı fanı aynı sınıfta toplandıysa kendilerini “Hababam” olarak nitelendirdiler ve liselerini o şekilde bitirdiler. Sonrasında ise bir çoğu için üniversite hayal oldu. Şu unutulmamalıdır ki, okul bir elmas işleme sürecidir. Kişinin özel yeteneklerini ortaya çıkartmak sürecidir. Eğer bu eğitim sürecinde Hababam örnek ise bu süreç başarılı olması oldukça güçtür.

iki ülke düşünelim diğer tüm koşullar aynı, toplumun birisi Akademik başarı hedefli bir okul hayatı temelli komedi filmi diğeri ise Hababam merkezli komedi filmi olsun. Bu ülkedeki insanların eğitim süreçleri aynı olmayacağı gibi aynı sonucu da vermeyecektir.

Model Alarak Öğrenme Kuramı Hakkında

Bandura’ya göre davranışların çok büyük bir kısmı, diğer insanların gözlenmesi, yani davranışı gösteren bireylerin model alınması sonucu öğrenilir.Öğrenmenin etkili olmasında, gözlenen davranışların taklit edilmesi ve bunun sonucunda alınan ödül veya ceza etkilidir.

Sanatın Gücüne ve Etkisine İnanmak

Eğitim tamamen apayrı bir kısma koyduğumuzda tembellik özendirici filmleri yasaklayıp, ardından 10 tane çok kaliteli akademik gelişmeler hedefli okul filmi çekilse ilgili dönem yaşayan öğrencilerin öğrenme, başarı ve dünyaya bakış açıları çok değişebilir. Lisede hedefi Astronot olmaya çalışan çocuğun yaşadığı zorluklar ve Nasa‘ya yüzlerce farklı mektubu temelli bir film.

Dünya üniversite sıralaması 3 önemli temel üzerinde yer alır. Bunlardan bir tanesi Akademik yayın, bir diğeride Google üzerinden yapılan aramada üniversite adının ne kadar çok sayfada geçtiği ile ilgilidir. Hedefleri üniversitelerinin Türkiye’de ilk 3, dünyada ilk 500 arasına girmesini sağlamaya çalışan 5 kafadar üniversite öğrencisinin başından geçenler anlatılabilir. Örn; Akademik yayınlar için akademisyenlerle çalışması ve İnternet portalları ile anlaşıp üniversite ile ilgili haberlerin geçilmesini sağlaması gibi.

Lisede hayali olan motorlu kaykay yapmak olan bir gencin bunu yapmak için araştırmalar yapıp dünya bilim yarışmasına katılması temelli bir filmde olabilir. Elbette konular yığınla çıkar. Hedeflerde çok fazla olabilir. Günümüz dünyası takım oyunu isteyen ticaret savaşlarının olduğu bir yer. Yeşilçam’ın bizlere öğrettiği hayatta kimseye güvenme. En yakınındaki dostun aslında senin en büyük düşmanındır vb yığınla olumsuz ve yanlış duygular.

Eski dönemlerde veya eski işlerde başarı bir kişinin insiyatifiyle oluşurmuş. Bu doğrudur. Fakat; günümüz teknoloji döneminde herşeyi bilmek mümkün değildir. Mutlak hedeflere takım oyunu ile ulaşılabilir. Bu takım oyununu aşılayan dersler, ders müfradatında var. Fakat; bunlar oldukça cılız ve öğrenciler için boş muhabbetler.

Takım oyunu için ilk önce başarılı bir model ortaya koymak gereklidir. Mühendislikle alakalı bir üniversitenin bir sınıfının tam anlamıyla takım oyunu yaparak 1 yıla imkansız denilen bir şeyi ortaya koyması gibi. İlgili sınıf öyle olmalı ki izleyen gençlerimizi derinden etkilemeli ve muhteşem olumlu bir sonla bitmelidir.

Amerikalılarda Gençlik Filminde Temel Unsur Derslerde Başarı

Genel itibariyle başrolde bulunan kişi sessiz, sakin ve oturmuş bir kişiliğe sahip olur. Yine aynı şekilde derslerde ki başarı kesinlikle taviz vermediği önemli bir husustur. Dersleri başarısız olanlar genelde “başarısız” olduğu defalarca kez tekrarlanır. Bu kuram elbette genel durumla alakalıdır ve istisnalar kaideyi asla bozmaz. Amerika serbest piyasadır. İnsanlar dilediği gibi film yapabilir. Fakat; ülkeye katkısı olan film ile katkısı olmayan yanlış filmleri ayırt edebilecek bir kitle vardır. Her iki filmide yapan kişi insanlar arasında aynı saygınlıkta kesinlikle değildir.

Tahir Dinç

18 yıldır film sektöründe çalışmalar yapan Dinç, profesyonel anlamda bir çok çalışmaya imza atmıştır. Günümüzde kendine ait Türk SEM reklam ajansını yönetmektedir.

View all posts

2 comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Merhaba tespitleriniz harika tamamen katiliyorum. İnsallah okumasi gereken kitle okur ve dediginiz gibi okul filmlerinde basarili kitleler oluştururlar…

  • Keske su yazinizi rtukten birileri okuyabilse boyle bir mumkunati varmi acaba ne de dogru anlatmissiniz