Bu kez bir film eleştirisi yerine yakın zamanda Show TV‘de yayınlanmaya başlayan bir dizi olan “Muhteşem Yüzyıl” ismindeki dizi hakkında eleştiri yazısı yazayım istedim. Dizi izlemek yerine keşfedilmemiş filmleri izlemeyi her zaman sevmişimdir. Bu yüzden dizilerle aram her zaman pek renkli olmamıştır. Kamuoyunda fazlasıyla ses getiren Muhteşem Yüzyılı izlemeden sadece haberlerden okuduklarımla ecdadımıza hakaret ettiklerine dair söylemlerle protesto ediliyordu. Eleştirileri “Ecdadına Aşık Olanlar” tarafından abartıldığını düşünüyordum. İzlemeden de ne düşüneceğimi bilmiyordum. Fakat geçmişe yapılan küçük eleştirileri cesaret olarak yorumluyabilirdim. Tüm bu eleştirileri bir kenara bırakıp çayımıda elime alarak izlemeye koyuldum.

Dizi başlanğıçıyla hayaller dünyasında bir yapı içerisinde olduğumu farkettim. Senaristlerin hangi duygu ve düşünce ile kalemi alıp ve aynı zamanda yönetmenin hangi düşünce ufkuyla üzerinde çalıştığını farketmiştim. Elbette bunlar yani senarist ve yönetmen gibi olguların ne düşüneceğinide belirleyen Show TV Yönetimidir. Zaten bu filmin tüm sorumluluğu ve birazdan yazacağım tüm ağır ithamlar kendilerine aittir.

Karanlık bir ormanda telaş içerisinde bir grup insan vardı. Oyuncuların bile o an neden orada olduğunu bildiklerini sanmıyorum. En azından orada kimi temsil ettiklerini. Karanlıktı sonuçta dizi insanların içerisinde ki Osmanlı sevgisine savaş açılan bir filmdi. Tüm Türkiye bir psikolojik savaşın içerisine alınmış gerçek bir harp başlamıştı.

Elbette ülkemizde ecdadına sevgisi olmayan insanlar vardı. Bir kız arkadaşımın “-Ben Bizans Torunuyum” demesi hala hafızalarımdadır. Yahu Osmanlı torunların bile seni barbar olarak tanıyor. Viyana’yı kuşatmışın kan dökülmeden alalım demişin, seni bu yüzden mi barbar yaptılar?

Dizi devam ederken ben ön yargılarıma hak verdiğimi ve karanlık insanlar tarafından tezgahlandırıldığını da anladım. Fakat yinede olayın bütününü görmek arzusu içerisindeydim. Lakin film ilerleyip Osmanlı Askerinin oradaki bayana şaplak atmasıyla irkildim. Düşüncelerimde ki odağımı kopartıp filme odak verdim. Tarihte gerçekten böyle bir satır var mıydı? Film gerekli gereksiz olgularla ilerledi ve Hürrem Sultan’ın esir düşmeden önceki döneme geçti.

Mutlu bir kilise ortamında kiliseye gelen tekme ile kapının açılıp, orta asyadan gelen o Türk’ü görünce şiddetle ayaga kalktım.  Nasıl bir sinirdi içim daralmış ve nefes alamamıştım, birden kendimi dışarı attım.

Kısaca dizi orada benim için bitti. Arkasında Show TV’yi ve tüm oyuncularınıda nazarımda bitirdi. Bu süreçten sonra Show TV’nin sahibi ve yönetimini içerimde Türklüklerini sorgulayıp içerimde tamamen yok ettim. Ahirette tüm bu dizide emeği geçenlerin ecdadının yüzlerine nasıl bakacağını merak ediyorum. Hayırsız evlad dediklerine örnek kişiler bunlar olmalıydı.

İlgili kişilerin kendi tarihimizin kendimiz tarafından kaleme alınan şekliyle öğrenmelerini temenni ediyorum. Bizi sevmeyenler tarafından söylenenleri kabul eden zihniyete de tamamen düşmanım. 1. bölümünün ilk 20 dakikasına tahammül edebildiğim dizi beni derinden üzdü. Atalarımıza sadece şunu belirtebilirim ki torunların sadece küçük bir kısmı sizleri o dizide ki gibi barbar olarak görmektedir. Onlarıda zaten ben Türk olarak kabul etmiyorum.

Eleştirmen Değeri : 0 / 100

Tahir Dinç

18 yıldır film sektöründe çalışmalar yapan Dinç, profesyonel anlamda bir çok çalışmaya imza atmıştır. Günümüzde kendine ait Türk SEM reklam ajansını yönetmektedir.

View all posts

14 comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Benim de dizilerle pek aram yoktur. Sizin değerlendirmelerinizi okuyuınca dehşete düştüm. Irkçış kafatasçı bir bakış açısıyla değerlendirme yapılamazdı zaten….Söylenecek çok söz var ama gereksiz…

 • Yorumlarınıza tüm içtenliğimle katılıyorum. Ecdadımızı bu tarzda sansasyonel olayların içinde düşüncesiz ve saygısızca ele alınması çok üzücü bir durum ayrıca yayınlama amaçları yermek mi yoksa zavallıca düşüncelerle reyting almak mı bilemedim..

 • Düşüncelerinize bende katılıyorum.Zaten tarihini dizilerden öğrenmek isteyen bir Türk gencine artık bir şey diyemeyiz.Sınıf arkadaslarımdan bazıları bu diziyi desteklerken bazıları da benimle aynı fikirde oluyorlar . Kanuni’yi yanlış tanımamıza neden oluyor bu dizi.Bu yüzden tek amaçları dizinin sadece reyting almasıdır.

 • ilk öncelikle benim bu siteki amacım bir eleştiri yazısı bulabilmekti.Ancak siteye girdiğim zaman ve okuduğum zaman bir hayal kırıklığına uğradım eyer ki bu çağda bir diziden tarihin gerçekten kurgulanmadan yapılması bekleniyorsa bu kesinlikle bir saçmalıktır.Ben ‘Muhteşem Yüzyıl’ın sıkı bir takipçisiyim ve bu diziyi izlerken sadece bir kurgulanmış hikaye olarak görüyorum.şu ana kadar izlediğim yerlerde Sultan Süleymanın haremden bütün özel hayatından bahsetmiştir.Ama tarihimizde kesinlikle sultanlarımızın özel hayatıyla ait tek bir şeyden bahsettikleri oda çocuklarından olmasıdır.Anlaşılacağı üzeritamamen bir kurgu olmasıdır…

 • dizide mihrimah sultan küçük bir sarışın ve yeşil gözlü kız iken son bölümde kahverengi gözlü ve siyah saçlı bir kız halinde gördük.bu detaylardar nasıl gözden kaçırılır.kabul edilir şey değil.eğer dünya piyasında bir yer edinmek istenirse bu detaylardaki olumsuzluk hoş değil.bazı dizilerin ortadoğu piyasasında pirim yaptıuğını görüyoruz.biraz titiz planlanırsa niçin dünya piyasasında yer edinmesin.

 • Eğer içinde entrikaların, düzenbazlıkların, müstehcenliklerin had safhada olduğu bir kurgu yapılacaksa tarihi şahsiyetlerin adı kullanılmadan da reyting amaçlı bir yozlaştırma politikası takip edilebilir. Zaten halihazırdaki dizi saçmalıkları bu görevi ziyadesiyle ifa ettikleri için bir abesle işitigale daha lüzum yok.

 • Dizinizi severek izliyorum tarihimizden biraz uzak ama dizi olarak gayet başarılı sizden tek ricam dizide “KULLARIM , KULLARIMIZ” kelimeleri geçmesin ALLAH tan başkasına kul olunmaz “KULLAR” yerine “HALK” kelimesini tercih ederseniz daha doğru olacaktır .46 yıl tahtta kalmış ,bu dönemin sadece 1.5 yılını sarayda geçirmiş dinine bağlı bir padişahın halkı için “KULLARIM” demesi ZİNHAR kabul edilemez bir hata daha doğrusu dedirtilmesi .

 • bu gelen yeni hürrem berbat süleymenın annesi yaşında daha iyi bu oyuncu bulamadınızmı gerçi bulamazsınız ya meryem üzerli gibisini ama benzeyeni bulabilirdiniz bu yeni hürremi gördükçe filmden soğuyorum izleyesim gelmiyor bence ne yapıp edip meryem üzerliyi tatilden sonra geri getirin yoksa filmin bir anlamıda izleyiciside kalmaz…

 • Lanet olsun düşmanıma İşte istenen buydu… Koskoca alemin Muhteşem Süleyman olarak tanıdığı Kanuni Sultan Süleyman Han artık ard kuşak torunlarının çoğu arasında evlat katili bir cani olarak kalplere kazındı.Yurdumun güzel evladı.Tarihi,ahlaki,ananevi değerlerini senden koparmak,unutturmak veya zehirlemek isteyen tiiniyetliler malumun olmalı.Artık daha çok ingilizce konuşuyorsun.İstiklal marşının iki kıtacığı bile hatıralarından silinmeye başladı yavaş yavaş.Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde aldığın maya ekşimeye başladı.Yoksula yardım etmiyorsun.Düşene el uzatmıyorsun.Gülüyosun yada kafanı çeviriyorsun.Ayaktaki yaşlıya ,hamileye ,bayana ,büyüğüne yer vermiyorsun.Geçmiş yüzyılının şüpheli tarihini bile doğru bilmez iken şartlarının ne olduğunu bilmediğin yüzyıllar öncesi yaşanan bir geçmiş bilginin rivayetiyle titizlikle hazırlanmış bir zehir zerk edildi dün akşam kalbine.Oysaki Srebrenitsa katliamı çok daha taze.Aç youtube’de birede sırpların kameralarından çekilen görüntüleri izle.Yüreğin yine kan ağlıyacak.Hemde dizi görüntüleri değil bunlar gerçek görüntüler.Miammarda birkaç saat önce müslümanlar diri diri yakıldı.Aç izle Afrikada müslümanlara karşı kırım hala an be an devam ediyor.Düşman seni senden daha iyi tanıyor.Zaafiyetlerini daha iyi biliyor ve bunu kullanıyor.Muhafaza etmen gereken değerlerin var.Ve bu konuda dünya üzerindeki en büyük hazineye sahip bilhassa takdire de şayan olan geçmiş sana ait.Eğer kendini unuturda düşmana dur vede defol demez isen,O ipi gelip gavur sıkacak hem senin hem karının,hem evladının hem ana hem de babanın boynunda.Al bak 30 000 Vatan Mehmedinin kanını akıtanları sana adım adım yaklaştıran topluluk var artık büyük meclisinde.Bunların sürü başı hala hayatta.Gün be gün yanıbaşına yaklaşıyor düşman.Adım adım.Zamanı geldiğinde büyük bir sınavla karşı karşıya kalacağız.Ya biz şehid oğlu olmayı hakedeceğiz incitmeyeceğiz yazık etmeyeceğiz atamıza, ecdadımıza.Ya da….

 • Ben dizi seyreden biriyim. Mühteşem yüzyıl başladığında ilk önce sultan süleymanın ve hürremin hayatıyla ilgili tarih kitabını okudum..ilk önce tarihe ittiği için teşekkür ederim diziye.
  cariye hayatını tarıh kitapların dan okudum.haremi de.mühteşem yüzyıl dizisi olmasay dı bu kitapları okumuyacaktım.ayrıca tüm dizilerde bir abartı ve süsleme vardır. bunu bilmeyen seyirci de çok az sayıdadır. önemli olan ana fikirdir. Onu da bize verdiğine inanıyorum….
  örneğin.Hürremin akıllı bir kadın ve cariye olduğu,onun daleveralarıyla Mustafa,nın öldurülduğü..Sultan süleyman nın kanunlara çok değer verdiğini, padişahken bilekadılar dan akıl alıp hareket ettiğini bu dizi sayesinde öğrendim,ayrıca dizide olacakları önceden bildiğim için ana temaya dikkat edip diziyi uzatmak amaçlı bazı suslemeleri dikkate almadım. Bilinçli bir izleyici pirim yapmak için yapılan bu süslemeleri dikkate almaz
  Hele her şeyi para için yapan bir toplum haline gelmişken..
  şu an da Hürremin dalevereleriyle Mustafa ölduruluyor arkasndan ölüme şahit olan Cihangir üzüntüden hastalanıp ölüyor. daha sonra Beyazit ve SELİM kardaş kavgasına giriyor .

  Beyazıt yurtdışına kaçyor ve babasından af dileyip para karşılığın da geri alınıp yine babası tarafından öldurülüyor…
  Bunları daha önce bilmyordum. Tarih merakım muhteşem yüzyıl sayesinde başladı. Artık tarih kitapları okuyorum.. Dizide kafama takılanı da internetten araştırıyorum. tabii ki kişiye ve bakış açısına göre yorum değişir.
  Süslemelere insanların göz rengine bakmadan ana tema içinde yürütüldüğü ve bana tarihi yenıden göz den geçirdiği için taktir ediyorum

 • Muhteşem yüzyıl süslemeler harıç anatema içersinde devam eden ve bizi tarih okumaya iten mükemmel bir dizi…
  Bir veya iki kere seyredilmeyle yorum ypılamaz. Hele hele 20 dakika seyredilmeyle yorum yapanlar sadece ön yargıyla hareket edenlerdir,Yorum yapmak için lütfen tamamını seyredip,süslemelere ve pirim yapmak için, günümüz de para için yapılmadık bir şey yokken, buradaki uzatmaları dikkate almayın.Ben dizi sayesinde tarih kitapları okumaya başladım.Ana temadan süslemeler hariç çıkmadı.Herkese de okuduktan sonrayorum tavsiye ederim…
  .

 • Beren saat iyi bir oyuncu ama Kösem de olmamış Kösem sultan olarak aksanlı konuşmaya çalışması ve hareketler çok eğreti durmuş anastasia tsilimpiou tekrar dizide görmek istiyoruz bunu zamanla dizinin kamera arkasıda anlayacaktır reytingler düşmeye başladıkça ….

 • beren saat ve hulya avşarın oynadığı bir dizi asla seyredilmez ve çevremdeki bilmeyenleri izleyenleride uyarıyorum şu anda çevremde en az 20 kişiyi vaz geçirmişimdir bence dizi kapatılsın .bu dizi türk milletine ihanettir çalışmaya devam edicem