Tekden Film‘in üstlendiği yapım, Mehmet Bozdağ tarafından kaleme alınıyor. Dizinin öne çıkan bir çok eksikliği olsa da diyalogları, milli benliğimize dokunuşları keyif verici. Birinci sezonunu tamamladığımızda öne çıkan temel soru bütçe konusu olmasıdır. Düşük bütçesiyle maalesef istenilen ve arzulanan bir görsel şöleni bize sunamıyor. Son dönemlerde TRT’den gelen muhteşem diziler ise TRT’ye olan bakış açımı oldukça değiştirdi. Özellikle “Leyla ve Mecnun” dizisi gibi yapıtlar sektörün geleceği için ciddi umut verici yapıtlar olarak durmakta. İMDB’de ise ilk 10 arasına giren Leyla ve Mecnun dizisi, ilk sıranın hayal olmadığını gösterdi.

Fakat ilk sıra için şu bariz belli ki insanları şaşırtmak gerekir. Bunu da en güzel “Bilim Kurgu” filmleri ile gerçekleştirilebiliyor. Mitoloji ve Bilim Kurgu unsurlarını birleştiren Game Of Thrones, dizi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi televizyon serisi ünvanını taşımasından anlayabiliriz. Diriliş Ertuğrul dizisinde kendi geçmişimize olması gerektiği gibi bir bakış açısı gerçekleştiriyoruz. Fakat dizinin her kademesine etki eden önemli bir durum var ki o da bütçe hususudur. Bütçenin ciddi derecede artırılmaya ihtiyacı vardır. 2. sezonda çok daha ciddi bir yapım ile karşımıza gelmelerini temenni etmekteyim.

[imdb id=”tt4320258″]

Tahirsel Yanılmalar da Mevcut

Ünlü Osmanlı ilk dönem tarihçileri(vakanüvisleri)Aşıkpaşazade ve Neşri, Ertuğrul Gazi’nin babasını şecerelerine Süleyman Şah olarak kaydetmişlerdir.  İlk Osmanlı tarihçilerinden Ahmedî, Enverî ve Karaman da Ertuğrul’un babasının Gündüz Alp olduğunu belirtmişlerdir. Bu tartışma uzun bir süre iki tarafın da birbirine üstünlük sağlayamaması şeklinde devam etse de Osman Bey dönemine ait bulunan bir sikke tüm dengeyi değiştirmiştir. Zira sikkenin üzerinde “Osman b. Ertuğrul b. Gündüz Alp” yazılıdır. Yani Gündüz Alp oğlu Ertuğrul oğlu Osman! Bu tarihten itibaren tarihçiler Gündüz Alp’in Ertuğrul’un babası olduğuna kesin gözüyle bakmaktadırlar…

Savaş Sahnelerine Bakış

Sevgili Mehmet Bozdağ’ın bildiğim kadarıyla ilk ciddi dizi serüveni. Yazarlığını yaptığı dizi de diyalog akışlarını güzel kordine etmişe benziyor. Yönetmenlik koltuğunda oturan Metin Günay’ın ise hakkını verdiğini belirtebiliriz. Fakat artık TRT’nin teknoloji ile tanışma zamanı geldi. Hala sıfır teknoloji ile zor sahneleri gögüslemeye kalkıyoruz. Gerekirse yurtdışından personel getirterek, teknolojiyi Diriliş Ertuğrul ile tanıştırmak lazım. Çünkü yapım ilk sezonuyla beklentileri en üst seviyeye çıkarttı. 2. sezonda çok daha önemli işler bekliyoruz.

Hollywood‘da kullanılan savaş malzemelerine bir göz atmaları iyi olur. En azından saplandığı zaman içerisine gömülen bıçak veya kılıç gibi malzemeler var bunlar temin edilebilir. Nitekim hep aynı şekilde savaş sahneleri gerçekleşiyor, bir süre sonra aynı şeyleri izlemek çok keyifli olmadığını belirtebilirim.

Diriliş Ertuğrul Yurtdışı Açılımı

Yurtdışında 60 ülkenin satın almak için başvuru yaptığını açıkladıklarından bu yana dizi üzerine beklentilerim katlarca arttı. Özellikle ilk aylarında dünyada en çok konuşulan 10 diziden biri olması ve ciddi bir İMDB puanı alması ki 10 üzerinden 9 rakamı herşeyi ilk anlarından çok daha farklı boyutlara çekti.

Eminim yurtdışında yayınladığı günden itibarende haylice sabit bir izleyici kitlesi elde edecektir.

Diriliş Ertuğrul Dizisi İçin Destek

Öncelikle bütçe hususunda TRT’nin adım atması gerekir. Çünkü yapılan şey sadece dizi olarak görmemek, milli benliğimize bir katkı olarak görmek gerekir. Bunun içinde TRT’de ilgili departmana bu isteğimizi mail olarak bildirebiliriz.

aktifhat@trt.net.tr

İkinci olarak dünyada ilgisini artırmak ve sadece 60 ülkeyle kısıtlamamak için İMDB puanı ciddi önem sarfeder. Twitter’da #TurkishGameOfThrones gibi etiketlerle ismini duyuran Diriliş Ertuğrul’a daha yüksek bir İMDB puanı güzel giderdi.

http://www.imdb.com/title/tt4320258/

Eleştirmen Değeri : 91 / 100

Tahir Dinç

18 yıldır film sektöründe çalışmalar yapan Dinç, profesyonel anlamda bir çok çalışmaya imza atmıştır. Günümüzde kendine ait Türk SEM reklam ajansını yönetmektedir.

View all posts

6 comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Selam, kısaca…. Dizide kayıları aptal , hata üstüne hata yapan kişiler olarak gösteriyorlar. Severek izledigim dizide 1dakika sonra ne olacağını biliyoruz…..tokat üstüne tokat yiyoruz…….birazda amerikan dizilerindekiler gibi güçlü yenilmez olarak neden göstermiyorsunuz bizi? Dünyanın aptalı bizmişiz durumuna düşürüyorsunuz,

  Bilginize,

 • yine aynı şeyler oluyor. dizi başladığında 10 dakika sonrasında neler olduğunu aynen tahmin ediyoruz:)

  binlerce işsiz kahvede oturan var… söyleyin onlara sabahtan akşama kadar boş yere oturacakların senaryo yazsınlar.

  ne villalara, ne arabalara nede yatlara, uçaklara para veriyorsunuz. bari köylerden adam toplayında figürasyonu artırın lütfen.

 • Oyuncuların at kuyruğu saçları o dönem at kuyrgumu vardı birazcık yakışan olursa iyi olur…

 • selam herkese DİRİLİŞ ERTUĞRUL FİLİMİ SEVEREK İZLİYORUM .FİLİMDE ERTUĞRUL BEY TURGUT ALPİ ZEHİRLEYEN BAŞKASIYDI BAHADIR BEYE SUCSUZ OLDUĞU ANLAŞILDIĞINDA NEDEN ADALETİYLE HÜKMETMEDİ . BİR ÖZÜR BORÇLUYKEN KENDİ YETKİSİNİ KULLANDI BAHADIR BEY BELKİ KALBİ YUMUŞARDI ERTURUL BEYE DESTEK VERİRDİ .BUNU YAPMADI OSMANLININ ADALETİ BÖYLE DEGİLDİR .HİÇBİR FİLİM SAHNESİ ERTUĞRUL GAZİNİN CENGAVERLİGİNİ ADALETİNİ ANLATAMAZ BUNUN KANATİNE GİNEDE TAMDA OLMASA GÜZEL FİLİM OLMUŞ YAPANIN ELİNE FİKRİNE SAĞLIK .

 • hey hidi hey ne ise o sizki kafanıza göre senaryo yazıyorsunuz diziyi izlerken aslına uygun tarihimize uygun diyorsunuz yazıklar olsun ne alakaki hiç tarihimiz ile özleşmiyor bumu tarihimiz lütfen bütün tarihcileri bir araya gitirip gerçek tarhihimizi yansıtın artık bu senaryo su vermeye başladı üç beş kişi ile savaşlar kazanmaz yeni kişiler figüranlar gerek yoksa dizi izlenmayi bırakacak baştan beri izleyen kişi olarak hoşnut değilim