Kübra dizisine başlamadan önce Netflix‘in Türkiye varlığına değinmek istiyorum. Wilmot Reed Hastings Jr. ‘e Netflix içerisinde neden bu kadar az Türk yapımı çalışma olduğunu sormak istiyorum. Nitekim dünyanın en fazla izlenen 2. ülkesi ve bazı türlerin dünyada kesinlikle lideri. Netflix gibi önemli bir platformun daha fazla Türk yapımına imza atmasından keyif alabilirdim.

Taylan Biraderler

Engin Günaydın‘ın bazı yapımlarından tanıdığım Taylan Biraderler için bazı ufak tavsiyelerimle konuya başlamak istiyorum.

Netflix gibi platformlara bir yapım yapılıyorsa hani tüm bileşenler 2. sıraya düşer. 1. sırada ne mi vardır?

Ülkemizin Menfaati

Her hangi bir Norveç dizisini veya filmini açın ilk 5 dakikasında duyacağınız şeyi söyleyeyim;

  • Dünyanın en güzel ülkesi
  • Dünyanın en mutlu ülkesi
  • Dünyanın en iyi ülkesi

Bir basiretsiz kısmında kalan Türk yapımında karşılaşacağımız şeyi söyleyeyim. “Dispotik bir dünya hissi veren karanlık bir yapım.” Biz ülkemize bazı şeyleri maalesef kendimiz yapıyoruz.

Birşeylerin iyi veya kötü olduğunu ancak iyi ve kötü unsurları sunarak gösterebilirsin. Bu cümle de ne demek istiyorum. Öncelikle kişinin yaşadığı hayat ancak çevresiyle etkileşiminde belli olur. Afrika’da bir kabile reisi hayatının derecesini kabilenin diğer fertlerinin hayatlarına bakarak anlayabilirsiniz. Kabile reisin iyi bir hayatı var mı? Çevresine göre muhteşemdir. Fakat; İstanbul / Levent’te yaşayan birisi için Kabile reisinin hayatı ne kadar iyi olabilir ki?

Kübra‘da tüm İstanbul karanlık iklimde gösterildiği için kişinin yaşadığı hayat karanlık bir ülkenin karanlık sokaklarında gösterildi. İstanbul Sancaktepe‘nin niş arka sokaklarından ibaret değil.

İstanbul veya ülkemizi daha renkli ve enerjik gösterilebilirdik. Bir diğer mevzu sanki Polis ile halk arasında bir sorun var gibiydi. Bu durumda işin temelinde çok hoşuma gittiği söylenemez. Bunun kurgusal bir yapım olması bazı şeyleri değiştirmiyor. Çünkü; ortaya bir yere Türk bayrağı koyuyorsanız ve kahramanın yaşadığı şehir İstanbul ise uymanız gereken temel unsurlar vardır. Size sanırım okul hayatınızda öğretmemişler ben öğreteyim.

Türkler için Asker + Polis kutsaldır.

Dizi de hoşuma giden konulara gelecek olursak

Dizi içerisindeki kadınların özgür ve güçlü duruşları hoşuma gitti. Görüntü yönetmeni muhteşemdi. Çağatay Ulusoy başarılı bir oyuncu ve yine her zaman ki gibi muhteşemdi.

Kübra Dizi Eleştirisi

Dizi ilk başladığı anda dikkat çekiciydi ve psikolojik bir dizi izleyeceğimizi düşündürdü. Psikolojik dizilerde yapılan dramatik bir hata olan yaşanmış olayları tekrar farklı yansıtma hatası yaşanılan şu an kavramının doğruluğunu genellikle sorgulatır.

Kübra dizisinde de ilk başlarda izlediğimiz ve bize aktarılandan farklı bir gerçekliği bir anlığına sunmaları yine aynı hatayı görecek miyiz acaba diye düşündürdü. Fakat; bu sadece bir bölümle kısıtlı kaldı ve devam ettirilmedi.

Sanat yönetmeni Emrah Istanbullu zaten kendini ispat etmiş oldukça başarılı bir yönetmen. Bu çalışmasında da oldukça başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Yine aynı şekilde ses ve müzikte başarılıydı.

Yagmur Araz kaleme aldığı yapımlarda toplum analizinde bir sorun var. Açıklamak çok zor ve bu eksikliği son 3 yapımında da görebiliyorum. Ciddi bir şekilde oturup karşısına bu işin ehli insanları alıp çalışmalarımı en sert haliyle eleştirin demeli ve tüm noktaları not etmelidir. Çünkü; her dizisinde “soguk, kasvetli ve iticilik” devam ediyor.

Peki gülmek?

Bundan 20 yıl önce İstanbul’un ilk dijital reklam ajanslarından birisini açtığımızda 19 yaşındaydık ve Fatih’te ev kiramızı nasıl ödeyeceğimizi düşünüyorduk. Şişli’de ki iş yerimize gidip gelirken hep karmaşık duygular yaşardım. Fakat; aşırı mutluyduk. Zamanda geriye gitsem bir şeyleri değiştirmezdik.

Bir şeyler zor hayat karmaşık ve insanlar yorucu. Fakat; Türkiye’de yaşamak muhteşem mutlu edici. Bu durum neden sevgili Araz tarafından her defasında atlanılıyor merak ediyorum. Yapma, Türkiye kapkaranlık bir ülke değil. “2 zıtlığın muhteşem uyumunun olduğu muhteşem ve ön görülemez bir ülke.” Bu cümleyi çalışmalarında temel edinmelisin.

Eleştirmen Puanı : 100 / 73

Tahir Dinç

18 yıldır film sektöründe çalışmalar yapan Dinç, profesyonel anlamda bir çok çalışmaya imza atmıştır. Günümüzde kendine ait Türk SEM reklam ajansını yönetmektedir.

View all posts

Add comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir