1 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan Gibi dizisi Exxen platformunda yayınlandı. Daha önce Exxen Eleştirisi yazımda bol bol Exxen’e giydirmiştim. Fakat; güzel bir yapımla hafiften kendilerini sevdirmeye başladı diyebilirim. Leyla İle Mecnun ile Türkiye merkezli en iyi dijital yayın olmak yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

Konu Gibi’ydi!

Ortada bir konu olmadan 1 sezon izletmeyi başardı. Sitcom komedimi desem, kara komedi mi desem, absürt komedimi desem bilemiyorum ama komik olduğu kesin. Hem de 1. Sezon 4. Bölüm bu yıl beni en çok güldüren yapımdı. Tebrikler Feyyaz Yiğit hem yazdın hem oynadın süperde bir dizi olmuş. Fakat; eksik 3 temel konu var onları 2. sezon varsa o 2. sezon düzeltmelisin.

Gibi Eleştirisi

Karakter tanımları net değil.

Yılmaz ile İlkkan tam olarak hangi karakter kümesinde belli değil. Bir bölüm ilkkan doğa üstü mevzulara inanmazken, diğer ölüm Yılmaz inanmıyor. Karakter tanımlamaları net olmalı ve mümkün olduğunca o karakter kümesinden oyuncuları çıkartmamak gerekir. Türk dizilerinde konu daraldığında karakter dışı eylem en sık başvurulan hatalardan. Fakat; Gibi dizisinde bu durum tamamen senaryo hatasından kaynaklanıyor.

Ana konusuz olmaz, merak edilmez.

Eğer çektiğiniz dizi Black Mirror değilse ana konusuz ilerlemek zor. Elbette Ana konu ve bölüm konusu olarak ilerlemek en doğrusu. Hatta benim en sevdiğim Ana Konu, Alt Konu ve Bölüm Konusu üçlemesidir. Gibi’de ise sadece bölüm konusu var. İşin temelinde ana konusuz yazması oldukça kolay. Çünkü hafızada birşeyler tutmak ve bütün konuyu hareket ettirmek zorunda değilsiniz. Bir birinden bağımsız 30’ar dakikalık konular. Seveni vardır elbette ama çokta küçük bir zümre bu. Bence büyük düşün hatta korkma abi kat bilim kurgu yürü gitsin kim tutar seni.

Çekim Teknikleri oldukça güzel ama biraz daha sanat katın.

Video çekim sanatı kurallarına uymaya çalışan başarılı örnek bir yığın sahne var. Ama her anında bu sanatsal yapıyı koruyabiliriz. Maalesef Türk yapımlarında sanatsal çekim teknikleri yeterince kullanılmıyor. Gibi’de çok özgürsün Feyyaz Yiğit biraz daha cesur çekim taktikleri deneyebilirsin. Sonuçta yazarı da oyuncusu da sensin. Ersin Gök zaten bu konuda kendini tamamen kanıtlamış bir Görüntü Yönetmeni, kendisine sadece biraz oldu bittiye getirmemesi gerektiğini belirtip, baskılayabilirsiniz.

Gibi 1. Sezon 1. Bölüm Youtube Üzerinden İzlenebilir.

Tahir Dinç

18 yıldır film sektöründe çalışmalar yapan Dinç, profesyonel anlamda bir çok çalışmaya imza atmıştır. Günümüzde kendine ait Türk SEM reklam ajansını yönetmektedir.

View all posts

Add comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir