Türk sinemasının kan kaybettiği 2018 yılında son dönemlerin kuşkusuz ve şüphesiz en iyi Türk oyuncu ve senaristlerinden Ali Atay‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu Ölümlü Dünya filmi ocak ayında vizyona girdi. Türk sinemasının “Mehmet Ali Erbil” tarzında kalitesiz yapım yapan bir yığın sonucunda bırakmış, tamamen yabancı filmlere odaklanmıştım. Fakat; dünyanın en iyi 10 dizisinden biri Leyla İle Mecnun‘a imza atan Ali Atay yayınlarını ise takip ediyordum. Ölümlü Dünya filmini izlemeye başlamadan önce başarılı bir çalışmayla karşılaşacağıma emindim. Nitekim senaryon, oyunculuk ve prodüksiyon kalitesi olarak beklentilerimi karşıladı.

Komedi Filmi Doğru Yorumlamak

Komedi temelli filmler Türkiye’de kolay olmasından veya Kemal Sunal etkisinden başrol oyuncusunun saçma salak hareketleri ile izleyenleri güldürmeye çalışır. Aynı etki Recep İvedik serisinde de karşımıza çıkar. Gülmek için birinin komik duruma düşmek istemeden olayın kendi içinde güldürme unsuru barındırması tam olarak Ölümlü Dünya’da olması gerektiği gibi olmuş. Birileri garip ve saçma saçma durumlara düşerek bizi güldürmeye çalışmıyor.

Tolga Çevik, Ata Demirer Aynı Hatadalar

Yaptıkları yanlış veya hatalardan komedi çıkartmaya çalışan Tolga Çevik ve Ata Demirer kesinlikle toplam olarak Ali Atay olamazlar. Google Directory’de 2005 yılından bu yana Türkçe mizah siteleri editörlüğünü yaptım. Bu dönemde doğru siteleri her zaman Google Directory içerisinde yer vermeye çalıştım. Komedi prensibi ve felsefesiyle direk veya dolaylı olarak bir çok araştırma konumun bir parçası oldu.

Şunu rahatlıkla belirtebilirim ki tüm dünyada geçerli olan komedi filmi, tüm film türleri arasında en zorların dandır. Aşkta iki aşığı bir birine sevdirir bir neden koyar ayırırsın. Sonra mı acılar ve entrikalar. İşin temeliyle romantik filmlerde kurgu hemen hemen aynıdır ve sadece olaylar, kişiler değişir. Fakat; komedide durum çok farklıdır. Doğru esaslarda kurallarına uygun dünya standartlarında bir film yapmak çok zordur.

Ali Atay ve Çalışmaları

@Aliatay için mecbur olan bir şey var ki o da daha çok çalışması ve daha çok ürün ortaya koyması gerektiğidir. Çünkü tüm yapımlarında standart dışına çıkarak önemli işler yaptı. Bu çalışmalarında daha iyisi için Burak Aksak ile aynı yapımda mutlaka buluşmaları gerekir. Burak Aksak her ne kadar kendini Leyla İle Mecnun ile tanıtsa da arka plan oldukça güçlü. Tek başına Leyla İle Mecnun ile yorumlasak bile Türk toplumunu oldukça iyi tanıdığı kanısına ulaşabiliriz.

TRT’de dizi yapıp aynı diziyle TRT’ye laf atacak kadarda güçlü duruşa sahipler.

Başarı ancak doğru kişilerle çalışarak gelebilir. Örneğin “İşler Güçler” dizisi de komedi dizileri arasından gösterilmektedir. Fakat; tüm enerjilerini güldürme prensibi işine o kadar odaklamışlar ki gülmenin doğasını bozmuşlar. İnsanlar ve insanların salaklıklar yapması üzerine komedi oluşturulmaya çalışılır. Fakat; Leyla İle Mecnun çok oturaklı bir diziydi. Hayal güçlerine sınır koymamışlar.

Ölümlü Dünya filmini izlemediyseniz mutlaka en kısa zamanda ailecek izlemenizi tavsiye ederim. Filme desteklerinizi ise İMDB sayfasından puanlayıp gösterebilirsiniz.

Eleştirmen Değeri : 79 / 100

Tahir Dinç

18 yıldır film sektöründe çalışmalar yapan Dinç, profesyonel anlamda bir çok çalışmaya imza atmıştır. Günümüzde kendine ait Türk SEM reklam ajansını yönetmektedir.

View all posts

1 comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Olumlu dunyayi simdi izledim ve elestirilerine bakayim dedim kesinlikle muhtesem keyifliydi izlemediyseniz mutlaka izleyin