mucizeMahsun Kırmızıgül’ün 2015 yılında yönetmen olarak yapımını üstlendiği filmi hep beraber inceleyelim istedim. Mahsun Kırmızıgül’ün “New York’ta Beş Minare” filminden sonra izlediğim 2. filmi durumundadır. Senaryosu da kendisine ait olan Kırmızıgül filme de hiç işlenmemiş bir konuyu ele alarak oldukça ayrı ve benzersiz bir film yapmış. Akıcı diyalogları, zamanında ve yerinde espirileri filmi sanatsal olarak oldukça güçlü kıldığını belirtebiliriz. Mert Turat‘ın bu zor oyunculuğun altından kalması ise oldukça destansı diyebiliriz. Her bir oyuncunun yüzlerinde ki enerji filme yansımış gördüğümü belirtebilirim.

Çekim sırasında keyifli bir ortam varsa bunu mimikler de ki küçük dokunuşlardan anlamak mümkün. Mucize filminde ise kamera arkasında ki keyifli ortamı anlamak çok zor değildi.

Sanatsal anlamda görüntü yönetmeni Soykut Turan için de bir paragraf açmak gerekir. Çok zor olmayan çekimlerin altından oldukça başarılı bir çalışma çıkarmış. İzleme keyfi de filme önemli averaj sağlamış gibi duruyor.

Filmdeki Eşkiya Nedir? (Spoiler İçerir)

Mahsun Kırmızıgül ile aynı ülkede yaşadığımıza emin değilim. Filmde yanlış anlamadıysam terör örgütü mensuplar okul yaptılar ve onları kahraman olarak lanse edildi. Eğer izlemediyseniz ve şu an bu cümleleri okuyorsanız yanlış okumadınız. İlgili filmde eşkıya etiketi altında dağda eli silahlı bir grup okul yapıp, kahraman nişanı aldılar. Mucize filmi eleştirisi yapmayı pek istediğim söylenemez. Fakat; Kırmızıgül’ün tam olarak ne yapmaya çalıştığını anlayamadım.

mucize2

Tam olarak filme yayın izni veren kesme de aslında bir eleştiride bulunmak istiyorum. Siz tam olarak ne iş yapıyorsunuz?

Mahsun Kırmızıgül’ün New York’ta Beş Minare filmini izlemek için TV karşısına oturdum ve filme başladım. Amerika’da başlayan film cennet gibi bir ortamda start aldı. Ardından bir anda okyanus kameralar tarafından aşıldı ve Türkiye’ye geldi. Türkiye’ye geldiğinde o ayarlar bir anda karanlık bir Türkiye atmosferi oluşturdu. Türkiye, terörstlerin savaş meydanı ve her yerde bir birini öldüren insanlar var gibi lansa edildi.

Kırmızıgül, orada işin aslı Kapadokya’sından, Karadeniz’ine; Akdeniz’inden Güneydoğu Anadolusu’na bir psikolojik savaş açmış olduğunu hissettim. Türkiye’ye bir antipati ile yaklaştığını ilk o an anladım. Kendisinden daha da kaliteli bir yapım beklediğimi söyleyemeyeceğim. İşin aslı filmlerini sanat için yapıyor olsa burada ne kadar başarılı bir “Sanatçı” olduğunu söyleyebilirdim. Fakat; kendi düşüncesini empoze etmek için sanatı kullanan birinden başka bir şey değil.

Kendisine nice paralar kazandıran, nice lüks bir yaşantı sunan ülkemiz onun için ne de karanlık bir yermiş meğer.

Eşkıyalık Tarihi Hakkında

Osmanlı’da merkezi otorite zayıfladıktan sonra bir çok engebeli yerlerde “Eşkiyalık Mesleği” türedi. Bu eşkiyalık iş dalı için Osmanlı’nın nice çözümler üzerine uğraşsa da asla bitiremedi. Özellikle doğu bölgelerinin dağlık ve taşlık olmasından dolayı buralarda “yerel halkın malına ve canına gasp eden eşkıyalar” devam etti. Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarında da bu tarz meslek dalları revaçtaydı. Bir kervanın veya bir köyün tüm değerli eşyalarını almak üzerine olan sistem, devletin önemli çalışmalarından sonra bitirildi.

mucize3

Film’de ise hiç tanımadığımız, Türkiye tarihinde olmayan ve tarih ile uzaktan yakından alakası olmayan bir eşkıya profili izledik. Kırmızıgül’ün burada hayal gücünden yararlanmadan önce “Eşkıyalık Tarihi” yazılarını kısaca okumasını isterdik.

Günümüzde eşkıyalık bitmiş ve yerine korsanlık gelmiştir. Bkz. Somalili Korsanlar

Beni film kadrosunda en çok şaşırtan Ali Sürmeli, Merak Çetinkaya ve Talat Bulut olmuştur. Keşke bir filme başlamadan önce senaryoyu okusalar ve burada ki “Eşkiya dedikleri tam nedir?” diye bir soru sorsalarmış. Mucize film eleştirisi yazmadan önce filmi 2 kere izledim ve maalesef bu yukarıdaki anlattığım gibi bir Eşkıya profili ile karşılaştım.  Yine de siz hala izlemediyseniz, izleyin. Keyifli ve kurallarına uygun her saniyesi güzel bir film olmuş. Eğer benim gibi bazı şeylere takılırsanız da filmin genel çerçevesinden çokta keyif almayabilirsiniz.

Yivs.net Değeri : 76 / 100

Tahir Dinç

18 yıldır film sektöründe çalışmalar yapan Dinç, profesyonel anlamda bir çok çalışmaya imza atmıştır. Günümüzde kendine ait Türk SEM reklam ajansını yönetmektedir.

View all posts

2 comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Mucize elestirilerini olurken sizin yaziniz dikkatimi cekti ve oncelikle sunu soyleyim en dogru elestiriyi kesinlikle siz yapmissiniz.

  • Tamamen katiliyorum buradaki eskiya nedir? Mucize elestirisi yapmak icin eskiyayi tanimlamak gerekli